A betonacél és a hegesztett háló – az épület gerince
Szinte minden házépítés része a betonacél és a hegesztett háló. De miért van szükség ezeknek az anyagoknak a használatára? A vasbeton alapú építmények gerincének is szokták nevezni a betonacélt és az abból szerkesztett hálót, ami jól kifejezi milyen fontos és nélkülözhetetlen az építkezések során. Hogyan képes a betonacél erre a nehéz feladatra? Az acélt kiváló teherbírása és szerkezeti adottságai teszik a tökéletes alap nélkülözhetetlen elemévé.
A Betonacél – az épület alapja
A betonacél, más néven vasbetonacél, a vasbeton szerkezetek egyik „titkos” összetevője. Az acélrudak, amelyeket általában hosszirányban helyezkednek el a betonban, a szerkezet teherbírását és tartósságát növelik. Hogyan képes egy ilyen vékony anyag megerősíteni egy hatalmas épület szerkezetét? Az acél erős nyomószilárdságú, míg a beton gyenge húzószilárdságú anyag. E két anyag kombinációja egy olyan kompozit, vagyis különböző szerkezetű anyagot hoz létre, amely mindkét erőhatásnak ellenáll.
Hogyan használhatjuk a betonacél rudakat?
A betonacél rudakat barázdált felülettel készítik azért, hogy jobban tapadjon a beton hozzá. Ahhoz, hogy az adott építési fázisok a lehető leghatékonyabbak legyenek, különböző átmérőben gyártják a betonacél rudakat. Egészen vékony 6-8 milliméteres átmérővel rendelkező típusok is kaphatóak, amik normál betonozási munkálatokhoz tökéletesek. A nagyobb teherbírású szerkezetek nagyobb átmérőt igényelnek, ilyenek a 18-20 milliméteres átmérőjű betonacél rudak. Ezeket a nehezebb és nagyobb szerkezetű épületeknél használják. Általában a helyszínen kötözéssel vagy hegesztéssel rögzítik egymáshoz a betonacél szálakat azért, hogy a szerkezet a kívánt formát és erőt biztosítsa. A rudak rögzítése után jöhet a beton, ami kitölti az épített rúdszerkezetet, és stabil alapot biztosít a munkálatok folytatásához.
Hegesztett háló – gyorsítja a folyamatot
A hegesztett háló szintén acélból készül és általában előre gyártott lapokban vagy tekercsekben kapható. Ez azért jó, mert gyorsítja a munkafolyamatot. Különböző átmérőjű acélhuzalokból áll, amelyeket négyzetes vagy téglalap alakú mintákban hegesztenek össze. A hegesztett háló rendkívül erős, és kiváló választás olyan építési projektekhez, ahol a betonlemez vagy-födém megerősítése szükséges. Fontos az is, hogy helytelen alkalmazás esetén többet árthatunk vele, mint használhatunk.
Miért használjunk hegesztett hálót?
Először is, gyorsítja az építési folyamatot, mivel a helyszínen történő szerelés minimálisra csökken. A háló könnyen kezelhető, szállítható és gyorsan beépíthető, illetve méretre vágható és hajlítható szerkezetű. Másodszor, a hegesztett háló a szerkezetben egyenletes erőeloszlást biztosít, ami hozzájárul a szerkezet tartósságához és stabilitásához. Az építési területeken gyakran használnak hegesztett hálót például padlók, járdák, ipari padlók és kisebb beton szerkezetek megerősítésére.
A hegesztett háló és a betonacél tehát nem csupán egy építőanyag. Felhasználása nagyon fontos abban, hogy például otthonunk időtálló legyen. Ezek az anyagok a szerkezetek megerősítésére és a beton élettartamának növelésére szolgálnak. Fontos az építkezés során a megfelelő minőségű betonacél és hegesztett háló kiválasztása, mivel nagyban hozzájárul az épület stabilitásához és időtállóságához.